رسانه ها در هفته/ هفته چهارم نوامبر

هفته گذشته  یک رادیو در ولایت لغمان فعالیت اش را به دلیل مشکلات اقتصادی متوقف کرد.
برخورد نادرست وخشونت علیه خبرنگاران ادامه دارد. با وجودی آن که حکومت وعده داده بود که این وضعیت را تغییر خواهد داد، اما متاسفانه که این وضعیت هنوز تکرار میشود.
بصیر احمدی، گوینده تلویزون آیینه در کابل،از سوی افراد مسلح مورد ضرب و شتم قرار گرفت. وی درقسمت رو و گردن جراحت های شدید برداشته است.
همچنان گذشته از حکومت برای خبرنگاران ازسوی سایرافراد نیز تهدیدات و مشکلات ایجاد شده است:
هفته گذشته، گل احمد الماس خبرنگار آزاد در ولایت غور به دلیل یک گزارش اش که در باره فقر یک خانواده تهیه کرده بود مجبور به ترک خانه اش شد.
صابر فهیم کارمند سابق اداره نی در انفجار بمبی 13نومبر در غرب کابل زخمی شده است. انفجار در یک بس شهری رخ داد.
همچنان موضوع نشر یک رهنمود در باره نشرات رسانه ها از سوی وزارت امربالمعروف و نهی عن المنکر ا.ا.ا بود که پس از واکنش های زیاد در رسانه های اجتماعی، سخنگویان حکومت گفتند که هشت مورد یاد شده در این رهنمود تنها در حد پشنهاد است و الزامیت ندارد.


زون شرق
پس ازسقوط جمهوریت، درزون شرق شش رسانه شنیداری به دلیل مشکلات اقتصادی و سانسور نشرات  خود را متوقف کرده اند که در نتیجه آن 60 خبرنگار مرد و 8 خبرنگار زن بکار شده اند.

علاوه بر این، ده ها خبرنگار دیگر که با رسانه های ملی و بین المللی در ننگرهار، لغمان، کنر و نورستان کار می کردند، نیز شغل خودشان را از دست داده اند.


لغمان: خبر ناخوشایند از شرق کشور این بود که یک رادیوی محلی به نام هیله در هفته گذشته نشرات خود را در ولایت لغمان متوقف کرد.
مسوولان این شبکه می گویند مشکلات اقتصادی و همچنان افزایش سانسور بالای رسانه ها باعث بسته شدن این شبکه شد.دراین رادیو 16 نفر با شمول  دو زن کار می کرد.
در همین حال، همکار ولایتی کمیته مصونیت خبرنگاران افغان در ولایت لغمان، در جلسه مقام ولایت شرکت کرد تا نگرانی های خبرنگاران را مورد بحث قرار دهد.
او با قاری زین العابدین والی لغمان و دیگر مقامات در مورد کمیته و فعالیت های آن صحبت نمود  و خواستار حل مشکلات خبرنگاران گردید.


شمال شرق
کندز: تاکید وزیر امرباالمعروف و نهی از منکر در باره نشرات رسانه ها که هشت ماده بود، نگرانی جدی خبرنگاران و مسوولان رسانه ها را به همراه داشت. از سوی هم رییس اطلاعات و فرهنگ تاکید به عملی شدن ماده های پیشکش شده از سوی وزیر امر بالمعروف و نهی از منکر از سوی مسوولان رسانه ها شده است.

درهمین حال شماری از خبرنگاران کندز با ابراز نگرانی از این گفته ها میگویند که رسانه ها گذشته از این هدایت ها با مشکلات جدی اقتصادی و کمبود کارمند روبرو استند و باید حکومت قبل از وضع چنین مقررات برای بقای رسانه ها کاری انجام دهد. هدایت الله زیارمل مسوول رادیو کندز و رییس تلویزیون اورانوس، طی تماس تلفنی با نماینده ولایتی کمیته مصونیت خبرنگاران افغان میگوید که رسانه ها با مشکلات متعدد و جدی روبرو استند و باید برای زنده نگهداشتن این رسانه ها کارهای اساسی صورت گیرد.
در هفته های اخیر هیچ رسانه تازه در این ولایت فعالیت اش آغاز نکرده است .


ولایت بدخشان:رییس اطلاعات و فرهنگ ولایت بدخشان در تازه ‌ترین مصاحبه‌ اش با همکار کمیته مصونیت در بدخشان گفته است که: هیچ رسانه ‌یی حق ندارد خلاف نظام امارت اسلامی اخبار و گزارش تهیه نماید. معزالدین احمدی میگوید که زنان در رسانه‌های مخصوص زنان میتوانند کارنمایند و تاکید نمود که به هیچ عنوان نباید زنان و مردان بگونه مختلط در یک رسانه کار نمایند. به گفته آقای احمدی که این امر خلاف شرعیت است.
رییس اطلاعات و فرهنگ بدخشان میگوید که زنان اجازه ندارند تا برای تهیه گزارش به مکان‌های پرازدحام بروند؛ به گفته او خانم‌ها می ‌توانند در داخل ستدیو برنامه‌های دینی و آموزشي را گرداننده‌گی کنند و خبرها را به‌خوانش بگیرند.
به اساس گفته‌ها و تاکیدات مسوولان امارت در بدخشان تمام رسانه‌های این ولایت مکلف اند نشرات خود را کاملا دینی نموده و اخبار و گزارشات پس از سانسور شدن مسوولان اطلاعات و فرهنگ آنان در رسانه‌ها نشر شود.
از سوی‌هم پس از وضع رهنمود جدید هشت ماده‌ یی که از سوی امارت نشر شده است، نگرانی کارکنان رسانه ‌یی در بدخشان را بیشتر نموده و صاحبان امتیاز‌ رسانه ها از خطر عدم فعالیت رسانه هایشان درین ولایت به دلیل مشکلات اقتصادی و تنگ شدن فضای کاری سخن میگویند و می افزایند که باید به این مشکلات راه حل در یافت گردیده برای رفع آن تلاش جدی صورت گیرد.


زون جنوب
دسترسی به اطلاعات در جنوب کشور هنوز هم مانند هفته های گذشته مشکل است و در تمام زون نه اداره های ملکی و نه هم امنیتی حاضر به دادن اطلاعات به خبرنگاران استند. آدرس مشخص برای گرفتن اطلاعات وجود ندارد و از سوی هم شماری زیادی از ادارات حکومتی ظرفیت گرداوری و دسته بندی اطلاعات را ندارند تا آن را بعد از منسجم سازی در خور رسانه ها بدهند. به همین دلیل بسیاری موارد مهم خبری از نشر باز می مانند.

از آغاز کار امارت اسلامی تاکنون رسانه ها بگونه مستقیم یا غیر مستقیم سانسور میشوند و اجازه ندارند که بدون هماهنگی و اخذ اجازه از مسوولان حکومتی در کندهار، چیزی نشر نمایند. در اوایل به رسانه ها بگونه رسمی اطلاع داده شد که باید موسیقی نشر نکنند و در باره امارت تبلیغاتی منفی نکنند، اما پس از چند روز و شدت واکنش ها در این مورد، با آنکه اداره محلی کندهار این فیصله اش را گرفت اما رسانه های کندهار با سانسور غیر مستقیم بگونه جدی مواجه اند و دریک فضای عاری از اطمینان فعالیت می نمایند.


هفته گذشته نیز خبرنگاران مانند سه ماه گذشته امارت اسلامی با مشکلات متعدد مواجه بودند، اما مشکل جدیتر از آن این بود که هیچ موردی از خشونت در برابر خبرنگاران بررسی نشده است و عاملان آن شناسایی نگردیده است.


برای دانلود پی دی اف اینجا کلیک نمايید.