رسانه ها در هفته/ هفته دوم ماه دسمبر

در هفته که گذشت خبر مثبت آغاز دوباره نشرات تلویزون آیینه بود. اما در ولایت غور رادیو فیروزکوه، به علت مشکلات مالی غیر فعال شده است. همینگونه در برخی ولایت ها هماهنگی میان خبرنگاران و ریاست های اطلاعات و فرهنگ بیشتر شده است و اما در عین زما در شماری از ولایت ها، بالای پخش موسیقی و برنامه های تفریحی تحریم وضع شده است.


زون شرق:
نماینده کمیته مصونیت خبرنگاران افغان در شرق کشور تلاش می نماید تا رابطه میان خبرنگاران و ادارات حکومتی بهبود یابد. هفته گذشته در نتیجه تلاش نماینده کمیته مصونیت، ریاست اطلاعات و فرهنگ ننگرهار یک نماینده اش را برای  تسهیل ارتباطات و هماهنگی با خبرنگاران و رسانه ها معرفی کرد.


ننگرهار: نماینده کمیته مصونیت خبرنگاران افغان با شماری از مسوولان رسانه ها در این ولایت دیدار کرد و روی مشکلات مصونیتی و اقتصادی رسانه ها بحث نمود.


کنر:  همکار ولایتی کمیته مصونیت خبرنگاران افغان بگونه افتخاری در ورکشاپ آموزشی گزارشگری تحقیقی که برای خبرنگاران آن ولایت دایر گردیده بود سهم گرفت و در باره مسایل مصونیتی و ایمنی برای خبرنگاران پرزینتیشن ارایه نمود.


 لغمان: به دعوت و خواست همکار ولایتی کمیته مصونیت خبرنگاران افغان در ولایت لغمان، نشستی میان مسوولان رسانه های این ولایت به هدف هماهنگی و تشریک مساعی برگزار گردید.
در این نشست مسوولان رادیو تلویزون ملی،رادیو کاون غژ، سولی ارمان، زیار و رغون شرکت کرده بودند.


زون شمال شرق:
ولایت تخار: بعد از از آنکه خبرنگاران در ولایت تخار با رییس اطلاعات وفرهنگ نشستی انجام داند و از او متعهد شدن حکومت در باره امنیت و دسترسی به اطلاعات را شنیدند، روحیه گرفتند و نگرانی های که وجود داشت تا حدی از آن کاسته شد و در حاضر با روحیه تقریباٌ بهتر به کار شان ادامه میدهند.

رفتار مسوولان حکومتی مخصوصاً رییس اطلاعات وفرهنگ با خبرنگاران تاحدی بهتر شده است و بعد از آنکه خبرنگاران با رییس اطلاعات وفرهنگ جلسه برگزار کردند، وضعیت محدودیت ها نیز تا حدی تغییر کرده است.
اما نشر سریال ها و فلم های که چهره خانم ها در آن نمایان شده باشد ممنوع است و همچنان صدای خانم ها از رادیو ها نباید شنیده شود.


ولایت کندز: در هفته گذشته یک خبرنگارتوسط استخبارات به اتهام کمیشن کاری پاسپورت بازداشت شده بود که با پادرمیانی نماینده کمیته مصونیت خبرنگاران افغان در آن ولایت، دوباره رها گردید. ریس اطلاعات و فرهنگ این قضیه را تایید نموده و آن را یک سو تفاهم خوانده است.


زون جنوب شرق:
خوست: خبرنگاران به تمامی نشست ها و جلساتی دعوت میشوند که به نفع حکومت باشد. اما برعکس در برخی موارد که خبرنگاران به اطلاعات نیاز دارند، هنوز هم مشکلاتی وجود دارد. تا حدی زیادی هم سخنگویان و مسوولان مطبوعاتی ادارات حکومتی با چگونگی ارایه اطلاعات بلدیت ندارند و خبرنگاران با مشکل عدم دسترسی به اطلاعات برمیخورند.


پکتیکا: در این ولایت یک رادیوی تازه تاسیس به فعالیت آغاز نموده است، این رادیو نجات غږ نام دارد.
در قسمت دسترسی به اطلاعات زمانی که یک واقعه رخ میدهد خبرنگاران باید روزها برای به دست آوردن اطلاعات انتظار بکشند.
مسوولان به شمول والی این ولایت، با خبرنگاران در ارتباط نیستند و همکاری نمی کنند. با آنکه خبرنگاران چندین بار خواستار دیدار با والی، قوماندان امنیه و سایر مسوولان حکومتی شده اند، اما این خواست آنان پذیرفته نشده است.


پکتيا: با آنکه در این ولایت مساله دسترسی به اطلاعات بگونه کامل حل نشده است، اما دسترسی به موضوعاتی که خبرنگاران روزمره بالای آن کار میکنند تا حدی تسهیل شده است. رفتن به ولسوالی های دور دست هم برای خبرنگاران حال از رهگذر امنیتی مشکلی ندارد.


لوگر:  به خواست همکار ولایتی کمیته مصونیت خبرنگاران در ولایت لوگر، نشستی با حضور رییس اطلاعات و فرهنگ، سخنگوی مقام ولایت، سخنگوی قوماندانی امنیه و سخنگوی امنیت ملی آن ولایت برگزار شد و آنان متعهد شدند که اطلاعات را به اسرع وقت به دسترس خبرنگاران و رسانه ها قرار میدهند.  


زون شمال:
در  یک هفته که گذشت تنها دو قضیه، یکی سرقت اموال خانه یک خبرنگار در فاریاب و بازداشت مدیر مسوول یک رسانه در سمنگان اتفاق افتاده بود که هر دو قضیه با کار رسانه یی آنان ربط نداشت و روسای اطلاعات و فرهنگ در ولایت های شمال کشور در دیدار با نماینده گان کمیته از حل مشکلات خبرنگاران از جمله دسترسی به اطلاعات خبر می دهند اما در واقع هنوز مشکلات موجود است .


بلخ :در بلخ اداره امر به معرف و نهی از منکر حکومت، محدودیت های تازه را در نشستی با خبرنگاران وضع نموده است. در نظر گرفتن حجاب زنان، عدم نشر و پخش موسیقی و چندین مورد دیگر که درهشت ماده ذکر شده است.


فاریاب: وضعیت حق دسترسی به اطلاعات در فاریاب در حال بهبود نسبی است.
طی یک هفته اخیر پس از دیدار همکار ولایتی کمیته مصونیت در ولایت فاریاب با رییس اطلاعات و فرهنگ این ولایت پیرامون چالش های موجود در بخش های اقتصادی رسانه های محلی و خبرنگاران، دسترسی به اطلاعات تا حدی سهل و در حال بهبود است.
در رابطه به سرقت منزل غلام سخی شکران دادفر خبرنگار محلی در فاریاب که هفته گذشته رخ داده بود، تا حال هیچ سرنخی بدست نیامده است.


سرپل:  همکار ولایتی کمیته مصونیت خبرنگاران افغان در ولایت سرپل، در ملاقات با مفتی عمیر سرپلی رییس اطلاعات وفرهنگ این ولایت از وی خواستار زمینه سازی برای دسترسی سهل به اطلاعات شد.
همکار ولایتی کمیته دسترسی به اطلاعات را حق خبرنگاران و مردم دانسته حکومت را مکلف به ارایه اطلاعات برای جامعه رسانه یی عنوان نمود.
مفتی عمیر سرپلی رییس اطلاعات وفرهنگ سرپل وعده نمود که زمینه کار اطلاع رسانی را در سرپل بهتر میسازد و تمام ادارات حکومتی را برای دادن اطلاعات به موقع و سهل تشویق می نماید.


جوزجان: نشر موسیقی در رسانه های صوتی در ولایت جوزجان ممنوع قرار گرفت.
در تازه ترین مورد مسوولان امر بالمعروف و نهی از منکر در ولایت جوزجان به رسانه های صوتی هدایت داده است، تا هیچگونه موسیقی در رسانه های شان نشر نشود.


زون غرب:
غور: در روز های اخیر رادیو فیروزکوه به علت مشکلات مالی غیر فعال شده و تمام کارمندان آن بیکار شده اند. مسوولان رادیو میگویند که دو باره به فعالیت آغاز میکنند، اما خبرنگاران وکارمندان این رسانه  از اینکه حقوق شان پرداخت نشده است شکایت دارند.

از سوی هم در این ولایت برای نشر موسیقی و برنامه های سرگرمی اجازه داده نمی‌شود.در برنامه ها و اعلانات باید از زیگنال های اسلامی استفاده شود.


فراه: ریاست اطلاعات و فرهنگ فراه هماهنگی بیشتری میان ادارات حکومتی و خبرنگاران ایجاد کرده است.
در بیشترین مجالس و برنامه های دولتی نیز خبرنگاران دعوت می‌شوند و بسیاری از برنامه هام هم در قالب خبر در واتسپ گروپ ها  به خبرنگاران از طریق ریاست اطلاعات و فرهنگ اطلاع رسانی میشود.


بادغیس: همکار ولایتی کمیته مصونیت خبرنگاران افغان مشکلات موجود در برابرجامعه‌ رسانه‎ یی از جمله مشکلات مالی رسانه‎ها، عدم دسترسی خبرنگاران به اطلاعات و غیر فعال بودن بخش سخنگویان ادارات و اجازه نیافتن روزنامه نگاران زن به فعالیت رسانه‎ یی را بارمولوی بازمحمد سروری رییس اطلاعات و فرهنگ این ولایت شریک ساخته و خواهان رفع این مشکلات گردید.
در این دیدار رییس  اطلاعات و فرهنگ بادغیس ضمن اطمینان از شریک سازی اطلاعات به خبرنگاران به نماینده ولایتی کمیته‎  مصونیت خبرنگاران افغان اطمینان داد که معلومات مورد نیاز با خبرنگاران شریک ساخته می‎شود و نیز به مشکل غیر فعال بودن سخنگویان ادارات دولتی رسیده‎گی میگردد.


رییس اطلاعات و فرهنگ ولایت بادغیس همچنان گفت که  در باره اجازه یافتن روزنامه نگاران زن به فعالیت های رسانه‎ یی، با مسوولان گفتگو نموده و این مشکل نیز به زودی رفع خواهد شد.


برای دانلود پی دی اف، اینجا کلیک نمایید.