رسانه‌ها در هفته / هفته اول دسامبر

در بلخ دیده می‌شود که در وضعیت دسترسی به اطلاعات در آن ولایت، بهبود بمیان آمده است. خبرنگاران در ولایت بلخ در اکثر جلسات حکومتی دعوت می شوند و تا حدی معلومات با آن ها شریک می گردد. برعلاوه، مشکل پیش آمده میان والی ولایت کنر و یک خبرنگار محلی با پا درمیانی کمیته مصونیت خبرنگاران افغان رفع شد.


زون شرق:
در ولایات ننگرهار، کنر و لغمان رسانه های مستقل محلی وجود دارند که تا اکنون شش رسانه متوقف شده و برخی رسانه های دیگر با مشکلات اقتصادی مواجه است که ممکن سبب توقف فعالیت این رسانه ها گردد.


کنر: در هفته گذشته، آقای قضافی مل، خبرنگار خبرگزارش پژواک، گزارشی را در مورد افزایش وقایع سرقت تهیه نمود که در نتیجه توسط والی کنر تهدید شد.
متعاقباً آقای فضل الواحد افکاری، نماینده کمیته مصونیت خبرنگاران افغان، با والی و رییس اطلاعات و فرهنگ ولایت کنر صحبت نموده و موضوع میان طرفین حل گردید.
همچنان آقای افکاری با جمعی از خبرنگاران با آقای محمد قاسم خالد، والی کنر، ملاقات نموده و در این ملاقات، مشکلات خبرنگاران در ولایت کنر به بحث گرفته شد. نماینده کمیته مصونیت خبرنگاران از مقام ولایت و سایر مسئولین آن ولایت تقاضا نمود تا مصونیت خبرنگاران، دسترسی به معلومات و آزادی بیان را تامین و سایر چالش های فرا راه خبرنگاران رسیدگی شود.


ننگرهار: مسئول کمیته مصونیت خبرنگاران افغان در زون شرق با رییس اطلاعات و فرهنگ جهت پیگیری وعده های داده شده به خبرنگاران ملاقات نمود.
چندی پیش، رییس اطلاعات و فرهنگ ولایت ننگرهار در جلسۀ با اشتراک نماینده کمیته و مسئولین رسانه ها وعده سپرد تا جهت تامین حق دسترسی به اطلاعات در تمامی ریاست های ولایت ننگرهار، سخنگویانی گماشته می شوند و به مشکل برق رسانه های محلی و امنیت و مصونیت خبرنگاران توجه خاصی مبذول خواهد شد.
در این جلسه تعقیبی، از رییس اطلاعات و فرهنگ بابت گمارش سخنگوی قوماندانی امنیه سپاسگزاری شد و همچنان ریاست امنیت ملی و سایر ادارات در تلاش استخدام سخنگویان به ادارت ذیربط شان هستند.
برعلاوه، جهت حل مشکلات برق رسانه ها، از ریاست اطلاعات و فرهنگ تقاضا شد تا نرخ برق برای رسانه ها کاهش یابد که رییس اطلاعات و فرهنگ وعده سپرد که این موضوع را با وزارت برق شریک می سازد.


لغمان: بر اساس درخواست نماینده کمیته مصونیت خبرنگاران افغان در ولایت لغمان، رییس اطلاعات و فرهنگ یکجا با نماینده کمیته، از رسانه های صوتی بازدید صورت گرفت.
به منظور رسیدگی به مشکلات رسانه های صوتی در ولایت لغمان، نماینده کمیته مصونیت خبرنگاران افغان، میرویس خواخوږي، و رییس اطلاعات و فرهنگ ولایت لغمان، مولوی عبدالنور رسولی، از رسانه های مختلف صوتی بازدید نمودند. مسئولین رسانه ها مشکلات مرتبط به رسانه‌های خود را اعم از مشکلات اقتصادی و نشراتی با مسئولین شریک ساختند.
خبرنگاران هنوز هم با مشکل دسترسی به اطلاعات در ولایت ننگرهار، کنر، لغمان و نورستان باقیست.
به تاریخ 9 قوس حوالی ساعت دو شب میان افراد مسلح وابسته به داعش و نیروهای امارت اسلامی درگیری آغاز شد و تا ساعت 9 صبح ادامه داشت. حوالی ساعت 11 قبل از ظهر معلومات این واقعه با خبرنگاران شریک شد و اجازه بازدید از محل داده شد که این موضوع سبب ایجاد مشکل در خبررسانی دقیق توسط خبرنگاران و رسانه ها شد. از این نوع مشکلات فرا راه دسترسی به اطلاعات در ولایت ننگرهار هنوز هم پابرجا است.


زون جنوب شرق:
خوست: در ولایت خوست کماکان مشکل دسترسی به اطلاعات جدی است و این مشکل در نهادهای امنیتی و سارنوالی بیشتر است.

هرچند از زمان روی کار آمدن حکومت تازه تا اکنون هیچ خبرنگاری با خشونت مواجه نشده است، ولی با آن هم هراس نقض مصونیت جانی خبرنگاران وجود دارد.
رسانه ها با کمبود کارکنان مسلکی مواجه است، زیرا یک تعداد افراد مسلکی وظایف خود را ترک کرده و برخی دیگر که باقی مانده اند، نمیتوانند به شکل درست کارهای خود را به پیش ببرند.
سخنگویان و مسئولین مطبوعاتی حکومت جدید با موضوعات مرتبط به رسانه ها آگاهی لازم نداشته و ایجاب می کند تا کمیته مصونیت خبرنگاران افغان و سایر نهادهای حامی رسانه ها برنامه های آموزشی ویژه را برای آنها در نظر بگیرند.


لوگر: رسانه چاپی (جریده لوگر) پس از سه ماه توقف، دوباره به فعالیت آغاز کرد.
رییس اطلاعات و فرهنگ ولایت لوگر به نماینده کمیته مصونیت خبرنگاران در آن ولایت وعده سپرد تا با خبرنگاران در دسترسی به اطلاعات همکاری نموده و سهولت های لازم را فراهم سازد.
همکاری سخنگویان ادارات دولتی با رسانه ها و خبرنگاران بالاثر تلاش کمیته مصونیت خبرنگاران بهبود یافته است. رییس اطلاعات و فرهنگ ولایت لوگر از نماینده کمیته مصونیت خبرنگاران درخواست نمود تا کمیته برنامه های ارتقای ظرفیت برای خبرنگاران و مسئولین مطبوعاتی برگزار نماید.


شمال شرق:
تخار: در هفته گذشته نماینده کمیته مصونیت خبرنگاران افغان با جمعی از خبرنگاران آن ولایت با رییس اطلاعات و فرهنگ ولایت تخار ملاقات نموده و مشکلات خبرنگاران را شریک ساختند. رییس اطلاعات و فرهنگ ولایت تخار وعده داد تا از هیچ نوع همکاری با خبرنگاران دریغ نورزد.


بغلان: در هفته گذشته سرپرست وزارت عودت و مهاجرین سفری به ولایت بغلان داشتند. محافظین مقام ولایت بغلان به گزارشگر آژانس خبری باختر اجازه ورود به این برنامه داده نشد تا از جریان سفر سرپرست وزیر گزارش تهیه نماید.


زون شمال:
بلخ: در ولایت بلخ، دسترسی به اطلاعات بهبود نسبی داشته است. خبرنگاران به جلسات حکومتی دعوت می شوند به ویژه در جلسات توسعه‌ای، اقتصادی، شهری و فرهنگی حضور خبرنگاران بیشتر شده است و مسئولین در برخی بخش ها پاسخ ها و اطلاعات را با خبرنگاران شریک می سازند. تا اکنون ادارات دولتی در این ولایت سخنگویان را نگماشته است.


سرپل: خبرنگاران ولایت سرپل خواهان ایجاد سهولت در دسترسی به اطلاعات شدند. در هفته گذشته خبرنگاران و فعالان مدنی ولایت سرپل در دیدار با رییس اطلاعات و فرهنگ آن ولایت، مفتی محمد عمر سرپلی، خواهان ایجاد سهولت در دسترسی به اطلاعات و رفع سانسور شدند. رییس اطلاعات و فرهنگ ولایت سرپل مشکلات بوجود آمده را کوتاه مدت خوانده و از خبرنگاران و فعالان مدنی خواست تا مسئولیت های شان در برابر جامعه ایفا کنند.


فاریاب: نماینده کمیته مصونیت خبرنگاران افغان در ولایت فاریاب با رییس اطلاعات و فرهنگ آن ولایت دیدار نموده و خواهان حل مشکلات خبرنگاران گردید.
در این دیدار، نماینده کمیته مصونیت خبرنگاران افغان، فیروز غفوری، روی مباحثی چون خشونت علیه خبرنگاران، مشکلات اقتصادی رسانه ها و بیکاری خبرنگاران با رییس اطلاعات و فرهنگ صحبت نموده و بر خواهان توجه امارت اسلامی برای حل مشکلات فوق گردید.


رییس اطلاعات و فرهنگ ولایت فاریاب، مولوی شمس الدین، از همکاری کمیته مصونیت خبرنگاران افغان در راستای ایجاد هماهنگی میان حکومت و خبرنگاران سپاسگزاری نموده و وعده سپرد که اطلاعات را به موقع با خبرنگاران شریک ساخته و به مصونیت خبرنگاران توجه جدی مبذول نماید.


برای دانلود پی دی اف، اینجا کلیک نماید.